Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Kara liste ve kredi notu arasında evet ciddi bir fark vardır. Bu iki kavramın birbirine karıştırılmaması gerekir. Aksi takdirde bankacılık ürünlerini kullanma süreçlerinde elimizdeki bilgilerin yanlışlığı sebebiyle yanlış bir takım kararlar alarak zor durumda kalabiliriz. Yazımızda kredi notu ve kara liste arasındaki farkın ne olduğuna dair yanıtları arıyor olacağız. Faydalı olmasını umuyoruz.

Peki Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki Fark Nedir?

Günümüzde insanların nakit ihtiyaçlarını bankalardan karşılıyor olması sebebiyle bankaların sunduğu bankacılık ürün yelpazesi genişlemiş ve buna bağlı olarak bir takım farklı kavramlar karşımıza çıkmıştır. Bankacılık ürünlerini kullanabilmenizin belli şartlara bağlı olduğunu artık tüm kullanıcılar gibi sizde biliyorsunuz. Bu ürünleri kullanırken belirleyici olan en önemli etken kredi notunuz. Kredi notu geçmişte yapmış olduğunuz tüm finansal işlemin niteliğine bağlı olarak oluşan sicilinizdir. Yani finansal geçmişiniz ve güncel finansal hareketlerinizin takip edildiği bir tür finansal veridir. Ürün başvurularınızda bu not temel alınarak işlem yapılır. Kara liste dediğimiz kavram  ise bankalara herhangi bir nedenle ödenmeyen borçlar sonucunda banka tarafından başlatılan yasal takip süreciyle girdiğiniz liste olarak açıklanmaktadır. Bu açıdan değerlendirildiğinde kredi notu ve kara liste kavramları birbirinden farklı kavramlardır.

 Kredi Notu Ve Kara Liste Arasındaki İlişki.

Bankacılık ürünlerine başvurularınıza alacağınız cevabı etkileyen ölçütün kredi notu olduğunu belirtmiştik. Ürünü kullandıktan sonra herhangi bir gerekçeyle ödemelerinizi aksatmaya başlarsanız ve ürün ödemeleriniz gecikmeye girerse kredi notunuz düşmeye başlayacaktır. Kredi notunuzun düşmesini gecikme dışında farklı bankalara yanlış zamanlarda yaptığınız başvurularda olumsuz etkiler.

Kara liste dediğimiz süreç ise bu gecikmenin artması durumda gecikme gün sayınızın artışıyla birlikte dahil olacağınız listedir. Bankalar borcunuz gecikmeye girdiğinde belli periyotlarla farklı kanallarla arayıp bilgilendirme yaparlar. Borcun ödenmesine dair bilgiler verip sizden alacakları aksiyona göre işlem yaparlar. Ancak gecikme gün sayınız 90 güne ulaştıysa gecikme gün sayınızın 90 güne ulaştığı ayın son günü itibariyle banka sonrası kanallara devir işleminizi gerçekleştirmek durumundadırlar. Bu süreçten sonra idari takip ve yasal süreç olarak ifade ettiğimiz süreç başlar. Dosyanız bankadan çıkmadan ödemenizi yaparsanız sorunu çözdünüz demektir. Ancak ödeme gerçekleşmediyse ve devir işlemi gerçekleştiyse devir işlemiyle birlikte artık kara listedesiniz demektir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!