Kredi Notunu Artırmak İçin Öneriler

Kredi Notunu Artırmak İçin Öneriler

Aslında çok uzun zamandır hayatımızı etkileyen fakat bizlerin detaylı bilmediği findeks, artık hepimizin bildiği bir konu haline gelmiştir.

Bundan böyle çok iyi biliyoruz ki, bankalar finansal performansınızı sizin risk raporunuza bakarak değerlendirmektedirler. En çok dikkat edilen konuda bu risk raporunun özeti niteliğindeki Findeks Kredi Notudur. Böylece artık bizler de hem notumuzu hem de raporumuzu görebiliyor, inceleyebiliyor ve gerekli adımları atarak geliştirebiliyoruz. Bankalardan kredi talebinde bulunduğunuzda ilk yapacakları iş, sizin kredi notunuzu değerlendirmek olacağından, kredi notunuzu yüksek tutmanız kredi talebinizin onaylanması için son derece önemlidir.

Kredi Notu Hesaplanmasında Göz Önünde Bulundurulan Faktörler Nelerdir?

 • Kredi kartı ödeme alışkanlıkları (zamanında mı ödeme yapılıyor yoksa sürekli aksatılıyor mu)
 • Mevcut hesap ve borç durumu (bankada bulunan hesabı olup olmadığı varsa hesap hareketliliği)
 • Yeni kredi açılışları (sık ya da aralıklı olarak kredi talebinde bulunup bulunmadığı)
 • Kredi çekildiğinde geri ödemelerde aksaklık yaşanıp yaşanmadığı,
 • Kredi kullanım yoğunluğu vb. gibi diğer bilgiler olarak özetlenebilir.

Kredi Notunuzu Yükseltmenin Yolları Nelerdir?

 • Tüm kredi kartlarınızdaki borçları en aza indirin. Hatta mümkünse borcu tamamen kapatın. Sadece asgari ödeme tutarını ödemek zamanla bankalarla sorun yaşamanıza sebep olabilir.
 • Kredi ödemelerinizi gününde yapın. Bankalar, borcunu düzenli ödeyen kişilere her zaman pozitif bakarlar ve yeni kredi vermek konusunda daha az çekimser olurlar.
 • Kredi kartlarınızdaki limitlerin sadece ihtiyacınız kadar olmasına özen gösterin. Limitlerinizin çok yüksek olması notunuzu olumlu etkilemez.
 • İhtiyacınız olmadan kredi Başvurusu yapmayın. Kısa zamanda çok başvuru yapılması bankalar için olumlu bir sinyal değildir.
 • Direk olarak etkilemese de istikrarlı bir finans hayatı için, faturalarınızı zamanında ödeyin. Faturalarınız için otomatik ödeme talimatı verin. Para giriş çıkışı ile ilgili tüm konuları yakından takip edin. Ekstrelerinizi okuyun ve tüm harcamalarınızı, özellikle yüksek miktarda olanları inceleyin.
 • Düzenli olarak Findeks üzerinden Risk Raporu’nuzu takip edin. En az ayda bir Risk Raporu almanız, tüm bankalardaki tüm ürünlerinizi ve bu ürünlerdeki gelişmeleri bir arada görmenize yarayacağından dolayı finansal performansınız sürekli kontrolünüz altında tutmanız doğru olur.

Eğer yine de notunuzu nasıl iyi durumda tutabileceğinizden emin olamazsanız ya da sorularınız varsa “Not Danışmanım” hizmetinden faydalanmalısınız.

Not Danışmanım Hizmeti Nedir?

Findeks Not Danışmanım hizmetiyle, en ufak bir finansal değişimden etkilenebilen kredi notunuzu, değişimleri nasıl yöneteceğinizi ve kontrol altında tutacağınızı öğrenebilirsiniz. Konusunda uzman kişilerin tüketiciye özel olarak verdiği önerileri almak ve danışmanlık hizmetinden faydalanmak için, not danışmanım hizmetine dahil olan paketlerden sahip olmak ve hangi gün hangi saatte aramak istediğinizi belirtmeniz yeterli olur.

 • Kredi notunuzu nasıl yükselteceğiniz ve yüksekse nasıl koruyabileceğinizle ilgili öneriler Findeks bünyesindeki uzmanlar tarafından verilir.
 • Kişiye özel risk raporları incelenerek önerilerde bulunulduğundan dolayı çok daha etkili ve hızlı sonuç alınabilir.
 • Uzmanlarla daha önceden yapılan görüşmeler ve öneriler Findeks ekranında görüntülenir. Bu da daha önceden alınan önerilerin ve güncel durumun karşılaştırılmasını sağlar.
 • Danışmanlık hizmetini içeren Gold Danışmanlık veya Premium paketleri alınarak, risk raporlarına ve yıllık finansal bilgilere daha geniş ve ayrıntılı olarak bakılarak çözümlenebilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!