Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi Notunu Yükseltmek İçin Neler Yapılmalıdır?

Kredi notu, bankalardan kullanılan kredi kartı, kredi ve esnek hesap gibi tüm ürünlerin kredi hareketlerinin (gecikme, düzenli ödeme, daha önce yapılan başvurular v.b.) ortak bir yerde toplanması ve değerlendirilmesi sonucunda oluşan sistemde bulunan nottur… Kredi notu Kredi Kayıt Bürosu (KKB) tarafından oluşturulur ve Kredi (KKB)’nun hizmet uygulaması olan Findeks tarafından bireysel kullanıcıların da erişimine sunulur. Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar Kredi Kayıt Bürosu (KKB)‘na kullanıcı verilerini gönderir ve burada bir veri havuzu oluşturur. Bazı nedenlerle kredi notumuz zaman zaman olumsuz etkilenebilir bu gibi durumlarda yapılması gereken yöntemleri yazımızda derlemeye çalıştık.

Kredi Notu Nedir?

Bankalara başvuru yaptığınızda notunuzu yükseltmek için neler yapılabilir? Birçok ürün kullanıcısı bir takım nedenlerle yaptıkları bankacılık ürünü başvurularına olumsuz yanıt almaktadır. Bunun temel nedeni kredi notlarının beklenen düzeyin altında olmasıdır. Bu notun yükseltilmesi ile süreç içerisinde tekrar bankalardan onay almak mümkün olacaktır.

Kredi not hesaplaması belirli baremler üzerinden yapılır. Bankalar müşterileri sınıflandırır. Müşteri olarak hangi sınıf içerisinde yer alacağınızı kredi notunuz belirleyecektir. Kredi not 1 ile 1900 puan arasında değişkenlik gösteren bir sınıflandırmaya tabidir. Risk durumu yani bankaların sizinle çalışmak isteme yüzdesi 1 ile 1900 puan arasında değerlendirilir. Kredi notunuz 1 e ne kadar yakınsa bankalar sizinle o denli çalışmak istemeyecektir. Yani puanınız 1900 e ne kadar yakın olursa bankaların gözde müşterileri içinde yer almanız daha kolay olur. Puanınız ne kadar yüksek olursa bankacılık ürünü başvurularınızda o denli onay alabilirsiniz.

Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

 Kredi notunu yükseltme durumu özellikle kredi notu düşük olan kullanıcılar için oldukça önemli bir sorun anlamına geliyor.  Peki, notunuz düşük ise, bu notu yükseltmek için neler yapabilirsiniz.

Kredi notunuzu tek seferde yükseltmenin bir formülü yoktur. Notun yükselmesi için zamana ihtiyacınız olacak bu zaman içerisinde düzenli olarak ödemelerinizi yapmanız notunuzun düzelmesine katkı sağlayacaktır. Mevcut bankacılık ürünlerinizin gecikmeye girmemesinden bahsediyoruz. Günü geldiğinde yapmanız gereken miktarda ödeme yaparsanız bu durumun kolaylıkla ödemelerinizi yapabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!