Kredi Ön Onayı Nedir

Kredi Ön Onayı Nedir

Kişiler, daha rahat yaşam için ve hayatlarını rahat idame edebilmek adına birçok şeye ihtiyaç duyarlar ve bu ihtiyaçlarını karşılayamadıklarında ise bazı desteklere ihtiyaç duyarlar bu destekleri ise bankalardan almak mümkün. Çağımızda insanlara artık tek bir ev yetmemekle birlikte birden fazla ev yada araba sahibi olma isteği çok fazladır. Ek gelirsiz  yada desteksiz ev yada araba almak artık çok zor. Hayallerini gerçekleştirmek isteyen bir sürü insan vardır. Sadece bunlar değil ihtiyacı olduğu için de kredi kullanımına ihtiyaç duyan kişiler çok fazla. Bu ihtiyaçların giderilebilmesi için bankalar imdada koşar. Tabi bankalarında bazı kuralları bu doğrultuda mevcuttur. Bankalar sunmuş olduğu şartlarla kullanıcıya karşı kendini garantilemiş olur. Peki bankaların riskleri azaltmak için yapmış olduğu belli başlı şeyler nedir? Hep beraber göz atalım. Bankalar çeşitli kredi olanağı sağlarken kişilerin bankadaki hesap hareketlerine yani bulunan performansına bakar. Bu ön araştırmanın ardından, kredi risk raporuna bakılır daha sonra olumlu yada olumsuz bir sonuca varılır. Sonuç olarak kredi skorunuz yüksek olursa kredi kullanma olanağınızda yükselmiş olacaktır.Bununla birlikte bankalar kişilerin aylık giderine de bakacaktır. Ve ödemelerinin düzenli olup olmadığını kontrol eder. Buda bankaların farklı bir risk kontrolüdür. Bu araştırmanın bir başka yanı da bankaların SGK dökümü gibi evraklara da bakmasıdır. Şunu da unutmamak gerekir ki bankalar kişilerin geçmişine de bakacaktır.

KREDİNİN KARTININ HAYATIMIZDAKİ YERİ?

Toplumumuzu ve dünya’daki insanların isteklerine göz gezdirdiğimizde insanların istekleri teknoloji ile de doğru orantılı olarak artmaktadır. İnsanlar bu ihtiyaçlarını ek gelirsiz yada herhangi bir yardım almadan karşılamaları zorlaşmaktadır. Kişiler bu nedenle kredi kartlarına ya da bankaların sunmuş olduğu kredilere başvurur. Bu insanların ihtiyaçları doğrultusunda değişmektedir. Günlük alışverişlerinde insanlar genelde kredi kartlarını tercih etmektedirler. Kredi kartları insanların hayatlarının her alanını hemen hemen etkilemektedir. Çoğu zaman ise kredi kartlarının yanlış kullanımı nedeniyle kişiler çok büyük borçlarla karşılaşabilmektedir. Yanlış  kullanımlar nedeniyle bazı insanlar intiharın eşiğine gelmektedirler. Kredi kartını tetikleyen bir başka konuda taksit olanağı ve uygulanan çeşitli indirim ve kampanyalardır. Kredi kartı kullanımında özellikle yanlış kullanım sağlayan kullanıcıların bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Fakat şu noktada bile hala bilinçli bir hale ulaşmış değiliz. Yanlış kullanım şekilleri devam etmekte olup bunun mağduriyetliğini yine kullanıcılar çekmektedirler.

KREDİ ÖN ONAYI NEDİR?

Kredi ihtiyaç sahipleri kredilerini birçok farklı yönden kullanabilmektedir.ihtiyaç, konut yada farklı bir kredi başvurusu yapmanın birden fazla yolu vardır. Öncelikli olarak tabi bu işlemleri şubeden yapabilirsiniz. Online olarak ise kredi karşılaştırma siteleri mevcut bu siteler aracılığı ile yapmakta mümkündür. Keyfine düşkün olan kişiler için ya da hastalığı nedeni ile şubeye gidemeyen kredi ihtiyaç sahipleri için başka bir yöntemi kullanarak başvuru yapıldığında banka tarafından ön araştırma ve değerlendirme yapılır. Tabi ki sonuç olarak olumlu veya olumsuz bir dönüş alıyorsunuz. Bankanız değerlendirmeyi yaparken kredi notunuza ve geçmişteki ödemelerinize bakarak olumlu veya olumsuz bir sonuca varmaktadır. Kredi notunuzun tutmaması durumunda yada ödemelerinizin zamanında yapılmadığını bankanızın tespit etmesi durumunda kredi başvurunuz olumsuz sonuç doğurmuş olur. Ön onay alamama durumunuzda kesinlikle kredi alamayacağınız anlamına gelmemektedir. Kredi notu bazı tavsiyeler ile yükseltilebiliyor. Tabi ki burada size tavsiyemiz tek bankayla kalmamanız birden fazla bankayı deneyerek şansınızı zorlamanızdır. Ön onay olumlu olması durumunda krediyi net olarak kullanabileceğiniz anlamı taşımıyor. Bu sadece ilk ve önemli aşamalardan biri. Bilgilerinizin gerçek olması teyit edilmesi durumunda kredinizi kullanabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!