Kredi Skorunu Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Kredi Skorunu Etkileyen Etkenler Nelerdir?

Pek çok kişi için günlük hayattaki nakit hareketliliği oldukça önemlidir. İhtiyaçların nakitler ile karşılandığı, yatırım ya da satın almalarda nakit para gerektiği bilindiği için her türlü duruma hazırlıklı olmak gerekir. Ancak elbette ki ekonomik açıdan sıkıntılar zaman zaman yaşanabilir ve bazı problemler ile karşı karşıya gelinebilir. Bu tür sorunları aşmak için bankaların bazı hizmetleri değerlendirilebilir. Örnek olarak kredi kartı kullanımı ya da nakit için kredi çekme gibi aksiyonlar alınabilir. Ancak bu tür isteklerde bazı unsurlar devreye girer, çünkü bankanın bu hizmetlerini kullandırması için bazı noktalarda dikkat ettiği açıktır.

 

Kredi Kullanımı Oldukça Yaygın

 

Sadece ülkemizde değil, dünyanın pek çok yerinde kredi kullanımı oldukça yaygındır. Çünkü insanlar nakit döngülerini bu tarz bankacılık hizmetleri ile sağlarlar. Bu noktada da bankalardan kredilerin nasıl alınması gerektiği iyi bilinmeli, buna göre de hazırlık yapılmalıdır. Böylelikle hem istenilen miktarlarda kredi alınabilir, hem de istenilen periyotlar ve miktarlar ile geri ödeme yapılabilir.

 

Kredi Skoru Nedir?

 

Kişinin finansal hikayesinin bir özeti olarak kredi skoru dikkat çekerken, söz konusu skor sayesinde de kredi alınabilmesi ya da alınamaması durumları ortaya çıkar. Örneğin kişinin kredi skoru yüksek ise her banka bu kişiye önemli fırsatlar sunabilir. Ancak kredi skoru düşük ise bankalar kredi hizmetini bu kişiye sunmaktan kaçınırlar. Bu nedenle de kredi skoru ciddi anlamda önem taşır.

 

Kredi Skorunu Neler Etkiler?

 

Kredi skorunu çeşitli etkenler etkiler. Aşağıda tek tek açıklanan bu etkenler, kişinin aksiyonları ve hareketlerine göre geliştirilebilir ve genel sonuç olarak kredi skoru artırılabilir…

 

  • Gelir durumu; Kişinin gelir durumu ve bu gelirin aylar veya yıllar içindeki değişimi kredi skorunu etkiler. Gelirlerin yüksek olması, elbette ki kredi skorunu da yukarıya taşıyacaktır. Çünkü banka, kişinin borçlanmaya elverişli olduğunu görecektir.
  • Varlık durumu; Kişinin üzerindeki evler, arabalar, iş yerleri ya da benzer varlıklar kredi skoruna doğrudan etki eder. Çünkü bu varlıklar bankaya borcun ödenebileceğine dair güven verir.
  • Borç durumu ve ödemeler; Kişinin borçluluğu direkt olarak kredi skorunu etkiler. Ancak kişi sürekli olarak kredi kullanıp bunları zamanında ve uygun şekilde ödüyor ise, bu negatiflik değil pozitiflik olarak algılanır. Kişinin çok fazla borçlanıp bu borçları ödeyememesi kredi skoruna negatif etki ederken, çekilen kredilerin ya da kullanılan kredi kartlarının geri ödemelerinin zamanında yapılması da kredi skorunu pozitif yönde etkiler.
  • Geçmiş ödemeler ve kişinin bankalarla ilişkisi; Kişinin daha önceki kredilerini ya da farklı borçlarını zamanında kapatması, bu tür konularda bankalar ile sorun yaşamaması da kredi skorunu olumlu yönde etkileyecektir. Çünkü borcuna sadık müşteri bankaların en sevdiği müşteri tipidir. Bu sayede kredi skoru yüksek olacağı için alınacak olan kredinin miktarı da ona göre yüksek olacaktır.
  • Kişinin çalışma durumu; Pek çok kimse bu maddeyi gelir durumu ile karıştırmaktadır. Kişinin yüksek gelirli olması demek, çalışma hayatında istikrarlı olduğunu göstermeyebilir. Bankalar kişinin gelirinin yüksek olmasına elbette ki bakarlar; ancak bankalar için daha önemli olan konu istikrardır. Kişi, çalıştığı iş yerinde yıllarını geçirmekte ise ve bunu maaş bordroları ya da SGK belgeleri ile kanıtlarsa, daha istikrarsız çalışan fakat daha çok kazanan bir kişiden bir adım öne geçebilir. Bankalar, gelirde kesinti olmamasına ve devamlı çalışma haline önem verirler.

 

Bütün bu unsurlar ve benzer maddeler, kredi skoruna doğrudan etki etmektedir. Önemli olan ise bu skoru yüksek tutmaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!