Kredi Skorunuzu Arttırmanın Basit Yolları

Kredi Skorunuzu Arttırmanın Basit Yolları

Bankaların pek çok hizmeti, vatandaşların belli dönemlerde nefes almasını ve rahatlamasını sağlar. Bu bakımdan çeşitli bankacılık hizmetleri, diğerlerine göre daha önemli ve kritik olarak görülebilir. Özellikle de günümüzde, nakit ihtiyacını karşılamak ve çok daha keyifli bir süreç içine dahil olmak isteyenlerin sıklıkla kredi ve kredi kartı hizmetlerine göz attıkları ortadadır. İşte bu tür hizmetlerden istifade etmek için de bazı koşullar öne çıkar. Bankalar bu tip hizmetlerini kullandırmak için ilk olarak müşterilerine belli ölçülerde güvenmek isterler. İşte burada da devreye bir takım hususlar girer. Kredi skoru da söz konusu hususlar arasında belki de en önemli olandır.

 

Kredi Skoru Nedir?

 

Finansal sistemin yürüyebilmesi ve bankaların hizmetlerine devam edebilmeleri için elbette ki çeşitli bankacılık hizmetlerinin vatandaşlar tarafından kullanılması zorunludur. Ancak bu sayede para döndüren ve kar eden finans kuruluşları, söz konusu sistem döngüsü içinde paralarını vatandaşlara ödünç verip faiz ile geri alabilir; ya da kedi kartı kullandırarak vatandaşların aylık bazda kendilerine borçlandırılmasını sağlayabilir. Bütün bu hizmetlerin elbette ki dönüşü olmalı, verilen kredilerin ya da kullanılan kredi kartlarının borçlarının vatandaşlar tarafından bankalara ödenmesinin önü açılmalıdır. Bu da bir takım istatistiki veriler ile oluşan ve bankanın gözünde vatandaşın güvenilirlik katsayısını yansıtan kredi skoru sayesinde olur. Kredi skoru, kişinin ne ölçüde kredi verilmeye uygun olduğunu gösterir.

 

Kredi Skoruna Neler Etki Eder?

 

Kişinin finansal kayıtları, etkinlikleri, önceki dönem borç ödeme performansları ve gelir gider durumları gibi unsurlar, kredi skoruna doğrudan doğruya etkide bulunurlar. Kredi skorunun bu tip durumlarda etkilendiği açık iken, özellikle de kişinin çalıştığı iş, aylık kazancı, borç durumları, ödeme reaksiyonları, yaşı veya benzer özellikleri de burada ön plana çıkar. Bütün bu hususların iyi bir periyot ile sürdürülmesi kişinin kredi skorunu artıracak, kişi daha iyi kredi hizmetlerinden ve daha avantajlı kredi kartlarından istifade edecektir.

 

Kredi Skorunun Artması Ne İşe Yarar?

 

Kredi skorunun artması durumu, kişinin bankacılık hizmetlerinden çok daha iyi bir şekilde yararlanması için önemlidir. Örneğin, kişi eğer nakit ihtiyaç duyuyor ve herhangi bir ek gelir kaynağı da yok ise kredi hizmetleri dikkat çekecektir. Kişinin kredi skorunun yüksekliği ya da düşüklüğü ise hem bu kredi hizmetinden istifade edip etmemesini etkileyecek, hem de söz konusu hizmetin ne ölçüde tarafına sağlanacağını belirleyecektir. Ödeme aralıkları, ödeme miktarları ve kredi miktarı büyüklüğü gibi temel unsurlar bu sayede belirlenir. Bu nedenle de kredi skorunun artması gerekir.

Kredi Skoru Nasıl Artırılır?

 

Elbette ki doğal yollar ile gelişen ve büyüyen kredi skorları çok daha avantajlı görülür. Ancak temel olarak bankaların bu skorları incelemesi, hangi durumlar ile skorun artırılmasından ziyade skorun toplamda hangi seviyelerde olduğu ile ilgilidir. Yani banka, kişinin kredi skoruna bakarak önemli kararlar alabilir. İşte bu nedenle de kredi skoru bir şekilde artırılmalıdır. Bu amaçla da aşağıdaki tavsiyeler kısa süre içinde doğru biçimde yapılarak kredi skorunu artıracaktır;

 

  • Az limitli kredi kartının düzenli şekilde ödenmesi; Kredi skoru düzenli ödemeler ile güçlenir. O nedenle de, söz gelimi az limitli bir kredi kartı her ay kullanılıp düzenli ödenerek kredi skoru artırılır. Ancak dikkat; ödenecek olan kısım toplam borçtur, kartın asgarisi değil!
  • İhtiyaçtan çok daha az miktarda olan ufak bir kredi çekilip düzenli ödenmesi; Bankalar vatandaşlara güvenmek ve buna göre de paralarını emanet etmek isterler. İşte bu nedenle onlara güvenilir olduğunuzu kanıtlamanız gerekebilir. Çok ufak miktarlı krediler kullanıp söz konusu kredileri kısa süre içinde ve belirlenen miktarları ödeyerek kapamanız kredi skorunuzu artıracaktır.
  • Borçlu olunmaması; Kredi skoruna etki eden önemli bir detay da borçluluk durumudur. İşte bu nedenle üzerinizdeki mevcut borçlarınızı kapatmanız kısa sürede skorunuzu yukarılara çeker.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!