Kredi Vade ve Taksitleri Nasıl Uzatılır?

Kredi Vade ve Taksitleri Nasıl Uzatılır?

KREDİ NEDİR?

Kredi hem müşterilerin hem de kredi veren kurumların en önemli hizmet tarzlarından biridir. Bankalar kredi verirken kredi çeşitlerine göre bazı kampanyalar yapmaktadır. Tabi buda kullanıcıların işine gelecek şekilde dizayn edilmektedir. Son zamanlarda birçok insan bu yolu kullanmaktadır. Hayat şartları nedeniyle kredisiz hemen hemen hiçbir şeye yelten ilmemektedir. Bankalar özellikle kredi konusunda çok fazla araştırma yaparak çok fazla kampanya uygulamaktadır. Bu kampanyalar ise sosyal medya üzerinden yada çeşidi reklam kampanyaları üretilerek halkla buluşturulmaktadır. Bankalar arası rekabet olduğu için kullanıcılarda sunulan en uygun teklifleri tercih edecektir. Ve tabi ki kredi teklifleri kişi ve şahıslar için değil kurum ve kuruluşlar için de sağlanmaktadır. Bu krediler birçok konuda kurum veya şahısların ihtiyaçlarını giderebilmeleri açısından yardımcı olmaktadır. Kısaca özetlersek kredi ihtiyaç duyan kişilerin belli başlı ödeme şekilleri düzenlenerek ve karşılığında belli bir meblağ alınan bankasal bir hizmettir. Krediler  iki şekilde verilebilir nakdi olarak ve gayri nakdi olarak verilebilmektedir. Şu dip notu düşecek olursak Kredi kelimesi Türkçe bir kelime olmayıp dilimize Latinceden girmiştir.  Latince olarak “Credere”  olarak geçmektedir. Bunun anlamı da güven vermek anlamını taşımaktadır.

VADE FARKI NEDİR?

Son yıllarda bankaların sağlamış olduğu kredi kolaylığı nedeniyle insanlar çok fazla kredi kullanımına gerek duymaktadır. Vade farkının amaçlarından biri olarak paranın değerinde oynamaların sonucu olarak vade farkı uygulanır. Ticaret hayatın bir gereği olduğu gibi vade de bunun gereğinden biridir. Birkaç örnek verecek olursak vade farkını şöyle özetleyebiliriz. Senenin başında aracını satan bir girişimci ödemesini sene sonunda alacaktır. Bu süreçte sene başındaki tutar ile sene sonundaki tutar aynı olmayacaktır. Daha doğrusu para değeri sürekli değişkenlik gösterdiği için ticareti canlı tutmak için vade farkı uygulanması durumu söz konusu olmaktadır. Kredi kartlarına değinirsek taksitli alımlarda ürünün fiyatının değiştiğini görmemek mümkün değil. Fakat tek çekim uygulandığında ise fiyatta herhangi bir değişiklik olmamakla birlikte nakit ödediğiniz tutar kadar fiyat ödemiş oluyorsunuz.

 KREDİ VADE VE TAKSİTLER NASIL UZATILIR?

Kredi çeken bir çok banka kullanıcısının yakındığı bir konuda vadeler ve taksitler konusudur. Bu konuda sorulan sorulardan biride kredi vadesi uzatılır mı? Kişiler kullanmış olduklarını kredilerinin bir kısmını ödedikten sonra kredi taksitlerini ödemekte zorlanıyorlarsa bankaların sunmuş olduğu olanaklar doğrultusunda yapılandırma uygulattırarak kullanıcı istediği doğrultuda düzenleyebilir. Kredi taksitleri düşürülebilir yada taksitler uzatılabilir. Krediyi yeniden yapılandırmanın yolu nedir? Taksitlerinizi küçültebilir ya da vadenizi uzatabilirsiniz. Kredi yapılandırma işlemini şu şekilde özetlersek bulunan kredinizin tasfiye edilerek kapatılarak güncel faiz üzerinden yeni bir kredi oluşturulması anlamına gelmektedir. Yapılandırma ile birlikte mevcut kalan borç tutarınız en yüksek olan vadeye tekrardan bölünür aylık olarak taksitlerinizden düşmüş olur. Birçok kredi çeşidine bu işlemi yaptırabilirsiniz. Yapılandırmanın yanı sıra borç transferi işlemi ile mevcut borcunuzu başka bir bankaya geçirebilirsiniz. Yeni bankanız bu doğrultuda size yeni kredi açacaktır.

KREDİ KARTINA VADE FARKI UYGULANIR MI?

Bankaların herhangi bir kredi kullanımı sonucunda almış oldukları faiz ve vade farkı mevcut olduğu gibi kredi kartlarına da uygulanan vade farkları mevcuttur. Geçmişten günümüze kredi kartı kullanımı çok fazla olup kişilerin olmazsa olmazı haline gelmiştir. Özellikle sıkı kredi kartı kullanıcılarının dikkatini çeken bir konu kredi kartlarına uygulanan ciddi vade farklarıdır. Örnekle açıklamak isteriz ki; bir malı almak istediğin fiyat 20 TL iken yani peşin olarak bunu taksitle almak istediğinizde fiyat değişebilmektedir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!