Kredinin Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredinin Gecikme Faizi Nasıl Hesaplanır?

Kredilere ve kredi kartlarına günden güne duyulan ihtiyaç artmıştır. İnsanlar bunu ciddi anlamda ihtiyaç olarak görerek kullanmaları gerektiğini düşünmektedir. Bankalar ise bunun farkında olup kullanıcılarından belli başlı kredi kullanım koşulları istemektedir. Yani belli kurallara uymaları durumunda ve kredi notlarının tutması durumunda ve buna benzer birçok nedenle kredi desteği sağlamaktadır. Tabi ki bazı kullanıcıların yoğunluktan, ya da ödeme sıkıntısı çektiği için vb. nedenlerle ödemelerini geciktirebilmektedir.

Peki bu gecikmeler beraberinde neyi getirir? Ve bankaların yaptırımları var mıdır? ya da nasıl reaksiyon verirler? Bir göz atalım. Gecikme yaptığınız tarihi takiben ilk gecikmenizde size telefon ile ya da elektronik olarak mesaj veya e-posta yoluyla size bildirir. Kısmi ödeme yapmanız durumunda   bu durumda gecikme sayılacağı için iletişim  kanalları ile tarafınıza ulaşılır. Yapmış olduğnuz ödeme gecikmesi  durumunda kayıt bürolarına gönderilerek  geç ödemeniz kayıtlara geçiyor. Eğer taksitinizi  2 taksit şeklinde geciktirirseniz ihbarname adresinize gönderilecektir. İhbarnamedeki açıklamada belirtilen bir süreç vardır. Bu süreç içerisinde ödeme yapmanız gerekmektedir.

Yapmamanız durumunda da yasal süreç başlamış olacaktır. Ödeme süreci ise genelde 30 gündür. Yasal süreç sonucunda banka adına çalışan avukatlar devreye giriyor. Bu süreçten sonra avukatla muhatap olmanız gerekiyor. Bu süreç haczi ise beraberinde getirmiş oluyor. Borcunuzun hiçbir şekilde ödenmemesi durumunda bankalar kredi borcunu BDDK aracılığı ile lisans edilmiş varlık yönetim şirketlerine devir ediyor. Ve bu yönetim şirketleri bu süreci takiben alacaklı tarafa geçmiş oluyor. Borcu bu şirkete ödemeniz gerekiyor.Kredi borçlarınızın zaman zaman ödeyemediğiniz için zorlanmanız mümkün fakat görüldüğü üzere bankalar bile size hemen bir yaptırım uygulamamaktadır.bunun belli başlı süreçleri bulunmaktadır.

KREDİ GECİKME FAİZİ NEDİR?

Kredi kullanımı sağlayan banka hesabı sahiplerinin çekmiş oldukları kredilerini geciktirmeleri durumunda bankaların uygulamış olduğu faizler vardır. Bankalar son ödeme gününü geçiren müşterilerine yalnızca ödenmeyen taksitin anaparasına uyguladığı faiz türü olarak adlandırılabilir. Diğer adı ise temerrüt faizidir.

KREDİ GECİKME FAİZİ NASIL HESAPLANIR?

Bankaların gecikme şartıyla uygulamış oldukları bu faizi hesaplamanın yolları vardır. Diğer ismi ile temerrüt faizi olan bu faiz türünün hesaplanması ise şu şekilde gerçekleşmektedir. Müşterinin kullanmış  olduğu kredi faizinin %30’ luk kısmının yeniden faize eklenmesi durudur. Bir örnekle açıklayacak olursak kullanım sağlanan krediye uygulanan faiz oranı aylık olarak %2 ise yeni gecikme faizi %2,30  olacaktır.ayrıca kredi geciken gün sayısı hakkında da kısa bir bilgi vermek isteriz. Bu gün sayısı hesaplanırken tüm günler hesaba katılarak yani tatiller veya hafta sonları hesaba katılarak  hatta gecikme günü de hesaba katılarak hesaplanır. Örnekle açıklayacak olursak 03.04.2019 tarihli ödemenin kredisini kişi 20.04.2019 tarihinde öderse geciken gün sayısı 18 olacaktır.  Ayrıca geciken anaparanın hesaplaması hakkında bilgi vermek isteriz.

Bu faiz türü hesaplanırken öncelikle şunun bilinmesinde fayda olacaktır ki ödenecek tutar taksitin anaparası geciken anaparadır. Yani bir örnekle özetleyecek olursak en son ödenen taksit 3. Taksit ise 4. Taksitin anaparası gecikmiş ola anapara tutarı olacaktır. Taksitlerinizin birçoğunu kaçırdıysanız yani birden fazla taksit ödemediyseniz bu durumda ise anaparanızın tutarı geciken anapara tutarı olacaktır. Tabi ki gecikme faizi her taksit için ayrı olacaktır. Anlamayan kişiler olacaktır. Bunun için internet üzerinden bankaların sitelerine girerek kredi gecikme faizi hesaplama yazarsanız. Daha somut olarak bilgi edinebilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!