Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Kredisi Devam Eden Kişi İkinci Krediyi Çekebilir Mi?

Hayat şartlarının zor olduğu günümüzde insanlar ihtiyaçlarını gidermek için nakit paraya ihtiyaç duydukları zaman kredi başvurusu yaparlar. Son yıllarda düşük faiz kampanyaları sayesinde kredi kullanımı daha fazla artmıştır. Krediyi çekmek çok zor olmamakla beraber daha zor olan bir durum da krediyi geri ödeyebilmektir.

İnsanların aklına gelen başka bir soru ise, bir bankada mevcut krediniz varken ikinci bir krediyi çekebilir miyim? sorusudur. Doğrusu bu sorunun net bir cevabı yoktur. Çünkü, bu durum o bankanın prensipleri ile alakalı bir durumdur. Bankanızda mevcut krediniz varken, ödemeler sırasın da zorlanıp, ikinci bir krediye ihtiyaç duyabilirsiniz. Böyle bir durumda bankaların bazı kriterleri vardır ve müşteri hakkında bazı incelemeler yaparak karar vermektedir.

Mevcut Bir Kredi Varken İkinci Bir Kredi İçin Bankaların Şartları Nedir?

  • Öncelikle kredi notu yüksek olmalıdır. Öncelikle ilk kredi çekilirken kredi notunun normal seviyede olmasının kontrol edilmesi gerekir. Ardından kredinin ilk kredi taksiti ödenirken tekrar kontrol edilmeli ve kredi notunun düşmediğine bakılmalıdır.
  • Kredi çeken kişinin gelir durumu önemlidir. İki kredi aynı anda ödenebilmesi için aylık gelirin yüksek olması gerekir.
  • Oturduğunuz ev kendinize mi aittir yoksa kiramı? Hanede yaşayan kişi sayısı ve giderleri gibi hesaplamalar yapılır ve haneye giren maaş olarak ince detaylı incelenir.
  • Ödemelerin zamanında yapılması önemlidir.
  • Son çalışılan iş yerinde uzun zamandır çalışılıyor olması önemli bir kriterdir.
  • Daha önce bankalarda ödemeden kaynaklı kredi ya da kredi kartı sıkıntısı yaşamamış olması da önemlidir.

Anlatılan konularda ince ve ayrıntılı hesaplamalar yapıldıktan sonra, aynı bankadan ya da farklı bankadan ikinci kredi çekilebilir. Hatta bazı durumlarda kişinin maddi durumu yeterli ise, üçüncü kredi bile çıkabilir. İkinci ya da üçüncü krediyi çekmek için ilk çekilen kredinin ne zaman çekildiği de önemli değildir. Kredilerin düzenli ödenmemesi sicilin bozulmasına sebep olacağı için, çekilen kredilerin ödemesinin düzenli yapılması gerekir. Böylece çekilen kredinin sayısı ve miktarından çok o kredinin geri ödenmesinde aksaklıklar yaşanmaması gerektiği konusudur.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!