Lansman Nedir? Ne İşe Yarar?

Lansman Nedir? Ne İşe Yarar?

Tanıtım, tanıtma, ortaya çıkarma anlamı taşıyan lansman kelimesi Fransız kökenli bir kelimedir. Yeni bir ürünün satışa çıkmasında, tanıtımının yapılmasında reklamlarda ve haber programlarında çok sık olarak kullanılan bir kelimedir.

Lansman fiyat, belirtilen meblağın, ürünün asıl değerine veya kısa sürede yani yakın zamanda açıklanacak değerine göre daha avantajlı bir değer biçildiği anlamına gelmektedir. Yani yeni bir ürünün piyasaya sürülmesinde ve tanıtılması aşamasındaki fiyattır. En çok da konut ve araba tanıtımlarında ve reklamlarında kullanılan lansman kelimesinin anlamı o aşamadaki değeri anlamına gelmektedir.

Örneğin; X inşaat şirketi 2019 mart teslimli konutlarının reklamını yaparken konutun lansman fiyatını 600.000 TL olarak belirlediği takdirde, belli bir süreden sonra, yani ilgili inşaat şirketi tarafından tanıtım için öngörülen sürenin geçmesi ile beraber bu konutların fiyatlarının artacağı 650.000 ya da 700.000 TL seviyesine çıkacağı anlamına gelmektedir.

Piyasaya yepyeni bir ürün sürmek isteyen şirketler söz konusu ürünün lansman fiyatını belirlerken en aza indirerek çok daha cazip hale getirerek albenisini artırmaktadır. Öylece hem lansman fiyatlar ile dikkat çekmeyi hem de ürünler üzerinde ilgi artırmayı hedeflemektedir. Ancak lansman rakamlarında kar gözetmeksizin tanıtım yaparken bir süre sonra kar payları artırılarak rakamlar üst seviyeye çıkartılmaktadır. Bu nedenle fiyat tespitleri teknik bir çalışma ile yapılacak olan hesaplamalar sonunda belirlenmelidir.

Lansman fiyat konusu tüketicilerin penceresinden bakılarak ele alındığında, tüketicilerin büyük ölçüde avantajlarının olacağı açıkça ortadadır. Avantajların %10 ile %20 ye yakın kar sağlayan durumlar bile söz konusu olmaktadır. Yine konut örneği verilecek olursa minimum 1 dairede 50.000 ile 100.000 TL. arasında kâr olanağından yararlanılmaktadır. Tek dikkat edilmesi gereken konu lansman fiyatlarının geçerli olduğu süre içinde alışveriş işleminin bitirilmesidir.

Tüketiciler açısından dikkat edilmesi gereken bir diğer konu, şirketin güvenilir olması, çalışılan bankanın anlaşma şartları ile muhatap alınacak kişi ya da servisin olumlu yönlendirmelerine riayet etme gibi konulardır. Lansman fiyat, geçici fiyat anlamına da gelmektedir. Ürünü cazip hale getirmek ve dikkat çekmek için uygulanan bir yöntemdir de denebilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!