Lise Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar

Lise Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar

Günümüzde kredi kartı olmayan kimse kalmadı denilebilir. Daha yakın zamana kadar en erken üniversite öğrencilerine düşük limitli kredi kartı verilirken bugün artık lise öğrencilerine de kredi kartı veren bankalar bulunmaktadır. Henüz daha lise öğrencisi iken kredi kartı kullanmaya başlanması doğru olmasa da maalesef bu işleyiş devam etmektedir.

En doğru olan davranış anne ya da babaların kredi kartına sınırlı limitli ek kart çıkarılmasıdır. Böylece lise öğrencisinin harcamaları ebeveynleri tarafından hem kontrol altında tutulabilir hem de ne için harcama yaptığı konusu da takip edilebilir.

Lise Öğrencilerine Kredi Veren Bankalar;

Her kredi talebinde bulunan lise öğrencisine yasalar gereği kredi verilmemektedir. Bunun bazı şartları vardır ve bu şartları taşıyan lise öğrencileri talep ederse belli limitler dahilinde kredi verilebilmektedir.

Liseli Öğrenciler Neden Kredi Çekmeye İhtiyaç Hissederler?

 • Öğrenciler genelde ailelerinin verdikleri harçlıkları yetiremedikleri için,
 • Arkadaş gruplarında diğer arkadaşları gibi rahat para harcayabilmek için,
 • Sigara, nargile gibi kötü alışkanlıkları var ise harçlıklarının bu alışkanlıklarını karşılamadığı için,
 • Psikolojik olarak parasız olursa arkadaşları tarafından dışlanacağını düşündüğü için, gibi nedenlerle ki bu nedenler daha da çoğaltılabilir, bol harçlıkla dolaşmayı tercih etmektedirler.

Bazı bankalar lise öğrencilerine kredi talebi olduğu zaman kredi vermektedir. Ancak bunun için o öğrencinin öncelikle 18 yaşını doldurmuş olması gerekmektedir. Yani 18 yaşını doldurmayan yani reşit olmayan hiçbir lise öğrencisine banlalar kredi vermemektedir.

Lise Öğrencisine Kredi Veren Bankalar;

 • TEB,
 • Garanti Bankası,
 • İş Bankası,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Kuveyt Türk Bankası,

Gibi bankalar olup, bu bankalar dışında da bazı bankalar öğrencilere düşük limitli kredi vermektedir.

Hangi banka olursa olsun 18 yaşını doldurmayan hiçbir kimseye kredi vermek yasal olarak mümkün olmadığından ortak şartları içeren bazı kriterler aranarak lise öğrencilerine bu listedeki bankalar kredi vermektedir.

Lise Öğrencilerine Kredi Veren Bankaların Aradıkları Ortak Koşullar Nelerdir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak,
 • Minimum 500 TL. maksimum 1000 TL. limitleri arasında bir miktarda limit belirlemek, bankaların ortak koşullarındandır.

Bu şartlar ile kredi kartı alan öğrencilere Ekonomi Bankası bazı avantajlar sunularak, farklı kampanyalara da dahil edilmelerini sağlamaktadır.

Garanti Bankasının liseli gençler için sunduğu Extagenç kredi kartı ile maç, sinema ve diğer konser biletleri gibi biletlere büyük çapta indirimler uygulamaktadır.

İş Bankası ise öğrencilere üst limit olarak 500 TL. kredi verse de daha sonra kullanım süresi ile geri ödeme alışkanlığına bakarak bu limiti 1000 TL. olarak yükseltmektedir.

Kuveyt Bankası da 18 yaşını dolduran lise öğrencilerine yine 500 TL. ile 1000 TL. arasında kredi veren bankalar arasında ter almaktadır.

Bütün bu olanaklar öğrenciler için iyi görünse de kötü alışkanlıkları tetikleme riskinin olduğu da unutulmamalıdır. Kredi kartından ailenin bilgisi olmalı harcamalar kontrol altında tutulmalıdır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!