Maaş kredisi nedir?

Maaş kredisi nedir?

İnsanların bireysel ihtiyaçları için başvuru yaparak bankalar tarafından gerekli incelemeler doğrultusunda müşterilerine verdiği kredi türüdür.Belli vade içerisinde sağlanır.Her banka kendi belirlediği vade de kredi olanağı verir.

Maaş kredisi verilirken nelere dikkat edilir?

Bankaların müşterileri için sağladığı kredi olayı her ne kadar insanlara kolaylık sağlamak olsa da bankalar ticaret merkezi olması sebebiyle verdiği kredinin zamanında ve eksiksiz bir şekilde geri ödenmesini ister. Bu nedenle müşterinin her türlü bilgisini inceleyerek başvuruya cevap verir.

Maaşın kaç katı kadar kredi çekiliyor?

Maaşınızın üzerinde kredi çekmek isteyenler ve kaç katı daha çekebilirim diyenler için bankaların belirlediği limitler devreye girmektedir. Öncelikle bankaya başvuruda bulunduğunuz taktirde banka geliriniz kredi notunuz gibi etkenler incelenecek ve belli bir limit çıkarılacaktır. Aylık geliriniz düşükse ve siz kredi notunuzun yüksek olmasından dolayı yüksek miktarda kredi isterseniz banka tarafından verilmeyecektir. Çünkü bu durum yasal olmadığından dolayı yasaklanmıştır. Bankalar başvuru yapan müşterinin maaşının en fazla belirli bir miktarı dahilinde kredi verebilir. Bu rakamlarda tamamen bankanın vereceği tutara bağlıdır.

Geliriniz ne kadar olursa olsun maaşınızın 2/3′ ünü asla geçmeyecektir, çünkü bu bir kuraldır. Asgari ücretle çalışan bir birey  için ise eğer herhangi bir kira ödemesi yapmıyorsa maaşının yarısını ödeme şartıyla kredi verebiliyor. Yarısını istemesin sebebi bankaların müşterisinin ihtiyaçlarını göz önüne aldığından büyük bir fırsat sunmuş oluyor.

Gelir durumu çekilecek kredi tutarını nasıl etkiler?

İnsanların merek ettiği ve yüksek miktarda kredi çekerken gelir durumunun banka tarafından ne derece etkili olduğunu ve istenilen tutarın banka tarafından onaylanabilir mi sorularının cevabını verelim. Gelir durumu banka tarafından bakılan en önemli etkenlerden biridir. Çekeceğiniz kredi tutarı buna göre değişiklik sağlayacaktır. Aylık taksitlerinizin toplamı, gelirlerinizin %50 geçmeyecek şekilde düzenlenecektir. Farklı bir kredi ödemeniz bulunmuyorsa, aylık gelirinizin yarısına denk gelecek tutarda kredi alabilirsiniz. Başka ödemelerimde bulunuyor derseniz ödemekte olacağınız aylık taksitleri de ödemenize eklemeniz gerekiyor olacaktır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!