Mastercard ile VISA Card Arasındaki Farklar Nedir?

Mastercard ile VISA Card Arasındaki Farklar Nedir?

Değişen ve gelişen teknolojiyle birlikte her alanda olduğu gibi ödeme işlemlerinde de yenilikler söz konusudur. Bunlardan en önemli gelişmelerinden biri de cudamımıza kadar sızan cipli kartlardır. Yazımızda dünya çapında kullanım tutarı 390. Milyara ulasan kredi kartlarının devlerinden Visa Card ve Master Card’ı inceleyeceğiz.

Kredi kartının ülkemizdeki kullanımı

Öncelikle kredi kartının ülkemizde kullanımına kısa değinmemiz gerekirse 50li yıllardan sonra ülkemize giriş yapan Debit Clup karttan bahsetmemiz gerekir. Ardından Euro Card, Acsess Card ve Master Card kullanıma sunulmuştur. Zaman içerisinde gelişen ve değişen tüketim şartları doğrultusunda kredi kartları hepimizin vazgeçilmezi olmuş finans piyasalarının yapı taşı haline gelmiştir.

Master Card ve Visa Card arasındaki farklar

Globalleşen dünyada kredi kartlarının ihtiyaç haline geldiği tartışılamaz bir durumdur ve  talebi olan her üründe olduğu gibi bu ürünlerinde bir piyasası dolayısıyla rakipleri vardır. Söz konusu ödeme yapmak gibi temel bir işlev için kullanmak ise bu iki ürün arasında pek bir fark olduğu söylenemez. Ancak rekabet söz konusu olduğu için Visa Card ve Master Card’ın kullanıcılarına sundukları imkânlar değişkenlik gösterir. Bunun temel nedeni tercih edilme isteğidir. Rekabet içinde olan bu iki piyasa devi anlaşmalı oldukları kurumlarda yapılan harcamalar ve ödeme işlemleri doğrultusunda indirim sağlamaktadır.

Yani Master Card temel ihtiyaçlarınızı (yiyecek, içecek, gündelik ihtiyaçlar gibi)  karşılamaya yönelik hizmet veren şirketlerle anlaşmalı iken, Visa Card seyahat biletleri, tatil planları gibi daha sosyal ihtiyaçları hedef alan kurumlarla anlaşma yapmış olabilir.( Bu arada bu bilginin sadece bir örneklendirme olduğunu da belirtelim. Detaylı bilgi için ödeme kuruluşu sistemlerinin resmi sitelerinden destek almanızı öneririz. ) Şunu da belirtmekte fayda var; kullanıcı olarak tercih ettiğiniz bankalar tarafından indirim sağlandığını düşünüyor olabilirsiniz ama indirimi sağlayan asil kuruluş ödeme sistemidir.

Bu anlamda tercihinizi oluştururken kartınızın anlaşmalı olduğu kurumları ve ihtiyaçlarınızı giderecek fırsatlar sunmasını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu sayede hem kartınızı kolaylıkla kullanırken hem de ihtiyaçlarınız doğrultusunda sunulmuş ek fırsatlardan yararlanabilirsiniz. Bu bilgilere kartların siteleri üzerinden ulaşmanız mümkün.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!