Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Merkez Bankası Kredi Notu Sorgulama

Öncelikle Kredi Notu ve Merkez Bankası ilişkisini açıklamak gerekirse, tüm bankacılık işlemleri bankalar arası işlemler (EFT), bankaların karşılıkları, teminatları, fon hesapları, bireysel emeklilik fonları vb. tüm değerleri Merkez Bankası Teminatı ve uhdesinde sağlanır.

Bankalar verdikleri krediler, sağladıkları teminatlar vb. tüm işlemlerde Merkez Bankası’na karşı aynı zaman da sorumludurlar.

Merkez Bankası uhdesinde kurulan ve halk arasında kara liste olarak bilinen borcunu ödemeyen tüm vatandaşların kredileri bu merkezde kayıt altına alınır, 1999 yılından bugüne yasal takibe düşmüş ödenmeyen tüm kredi ve kredi kartların kayıtları o günden bugüne devam eden ve güncelliğini koruyan bir sistemdir.

Merkez Bankası tarafından kurulan bu veri sistemi yani banka kara listesi aynı zamanda bankaların da hizmetine açılmıştır.  Siz bir krediye başvurduğunuzda bankalar bu havuzdan elde ettikleri bilgiler ile size kredi verip vermeyeceğine kadar verir.

Ülkemizde en düzenli en güvenilir kredi notu öğrenme yeri Merkez Bankası verileridir. Öğrenmek için Banka hesabınız var ise ve İnternet Şube (Bankacılığı) kullanıyorsanız öğrenmeniz 5 dakikanızı almaz 3-5 TL arasında değişen tutarlar ile Kredi risk raporları bölümünden raporunuzu alabilir, bilgisayarınıza doküman olarak indirebilirsiniz.

Bir de Findeks denen oluşum vardır, Findeks kredi notu öğrenme, bunu da açıklayacak olursak, tüm bankalar kredi notu bilgilerini Merkez Bankası havuzundan almakta idi ve bunun karşılığında Merkez Bankasına bir ücret ödemek zorundaydılar.

İşte bu yüzden dokuz özel bankanın birleşmesi ile Findeks adı altında veri merkezi 2009 yılında faaliyete başlamış ve bu özel bankalardan takibe gecikmeye düşen tüm kredi ve kredi kartı bilgileri ile güncellenmiş ve halen devam etmektedir.

Ancak özel bankalar tüm kredi risklerini Merkez Bankasına bildirmek ile halen yükümlüdürler, örneğin yasal takibe düşen bir kredi borçlusu hem Merkez Bankası Kara Listesine eklenir ki bu yasal zorunluluk, birde özel bankaların kendi oluşturdukları veri havuzuna (Findeks) bildiriler.

Kısacası Merkez Bankası kredi notu öğrenme bizim klasik bildiğimiz kredi Notumuzdur, öğrenmek için, İnternet Bankacılığı, Findeks resmî sitesi, Kredi Kayıt Bürosu (KKB) ki bu resmi Merkez Bankası kurumudur. 5-10 TL arası değişen ücretler ile kredi sicilini, kredi notunuzu, kara listede olup olmadığınızı, hatta tüm kredi geçmişiniz ile birlikte öğrenmeniz mümkündür.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!