Muhabir Banka Nedir?

Muhabir Banka Nedir?

Modern çağı yaşadığımız bu dönemde, haberleşme ağı gibi bankacılık ağı da gelişmiştir. İnsanlar artık sadece kendi ülkeleri içerisinde değil tüm dünya ile para transferleri gerçekleştirebilmektedirler.  Bu durum her bankanın her yerde şubesi var anlamına gelmemelidir. Kişiler farklı bankalarda kendi aralarında para transferi gerçekleştirebilmektedirler. Aynı zamanda bankalar kendi ülkesi dışındaki bankalar ile de para transferleri gerçekleştirebilirler.  Yurt içi ya da yurt dışında olsun bankalar arasında iletişim ağı kurmak mümkündür. Özellikle ABD eyaletlerinde sıklıkla adından söz ettiren muhabir bankalar mevcuttur. Muhabir bankalar bankaların şubelerinin olmadığı yerlerde söz konusu banka için her hangi bir işlem yapma olanağı bulunan bankalardır.

Muhabir Bankalar Nasıl Çalışır?

Bir bankanın şubesinin olmadığı bir şehir ya dabir ülkede o banka için işlem izni olan bankalara muhabir banka denilmektedir. Muhabir bankalar, işlem iznini kullanırken bu işlem için müşteriden komisyon ücreti almaktadır. Muhabir bankalar aralarındaki maliyetler konusunda farklılık gösterebilirler. Muhabir bankalar amiri olan bankanın yurt dışındaki şubesi konumundadır. Günümüzde özellikle özel bir çok bankanın yurt dışında muhabir şubeleri mevcuttur. Muhabir banka amir bankasının şartlarına uygun olarak hareket eder ve şube rolü üstlenerek bankasının yönetmeliğnw göre sorumluluk üstlenir.

Muhabir Banka Ne İş Yapar?

İthalat ve ihracatçı arasında bir iletişim ağı kurarak akreditif işlemlere yardımcı olan bankadır. Ülkemizde bir çok bankanın muhabir bankaları mevcuttur. Örneğin Vakıfbank’ın Kanada’da bulunan  Impreil Bank’ ı gibi. Ya da Albaraka Bankasının Amerika’da bulunan muhabir bankası gibi. Bu bankalar kendi aralarında müşterileri adına işlemler yapmaktadırlar. Fakat bir bankadan başka bir bankaya para transferinde çoğu kez komisyon ücreti ile karşılaşılabilmektedir. Ülkeler arasındaki döviz farkları da düşünülür ise bu komisyon ücretlerinin çıkması normal karşılanabilir. Örneğin muhabir banka ile bir para transferi yapılırken Swıft ve döviz işlem ücreti de hesaplanmaktadır. Mesela bir muhabir banka Türkiye’den EFT ya da swıft yolu ile yapılacak olan her yüz euro için doksan beş euro’ ya kadar kesinti yapabildiği görülmektedir. Aynı zamanda bu işlem yapılırken Türkiyedeki banka da masraf ve vergi adı altında kesinti yapmaktadır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!