Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Ölen Kişinin Kredi Borcu Ne Olur?

Kredi borcu olan bir kişinin borcunu ödemeden önce vefat etmesi durumunda borcun nasıl ödeneceği, ne kadar sürede ödenmesi gerektiği ve kim ya da kimler tarafından ödeneceği konusu merak konusu olmuştur.

Hayat Sigortası Olan Kişinin Vefat Etmesi Durumunda Kredi Borcu;

Dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan ilki, kredi talebinde bulunan kişinin hayat sigortası yaptırması konusudur. Özellikle konut kredisi alırken ya da yüksek miktarlarda kredi çekmek durumunda hayat sigortasını devreye sokarak kredi çekecek olan kişi sigortasını yaptırmalıdır. Zaten kredi borcumu ödeyeceğim bir de sigorta masrafı ekstra olarak bana yüklü gelir” diye düşünmek hata olur. Çünkü kredi çekerken bir de hayat sigortasının yapılmış olması, kredi çeken kişinin vefat etmesi durumunda kalan borcu sigorta tarafından ödenmektedir. Aksi durumda yani hayat sigortası yapılmaması durumunda kedi borcu doğrudan mirasçıları kim ya da kimler ise onlara kalmaktadır.

Hayat Sigortası Ölen Kişinin Borcunun Tamamını Yatırır Mı?

Bazı bankalar ev kredisi, araba kredisi ve yüklü miktarlardaki ihtiyaç kredi taleplerinde hayat sigortası yaptırmayı zorunlu tutmasalar da altını çizerek tavsiye etmektedirler. Hatta bazı bankalar, 60 yaş üstü kişilerde hayat sigortasını zorunlu tutmaktadır.

Hayat sigortası ölen kişinin bütün borçlarını ödemektedir. Ancak bazı istisnai durumlar söz konusu olduğunda bazı olumsuzluklar yaşanabilir.

  • Şüpheli ölümlerde ve intihar gibi durumlarda sigorta ödeme yapmayabilir ve hatta ödeme yapabilmesi için otopsi bile isteyebilir.
  • Sigorta yaptıran kişi mevcut hastalığı olduğu halde sigorta poliçesinde bunu belirtmedi ise ve sigorta şirketi bunu ispat edebilirse yine vefat eden kişinin kredisini ödemeyebilir.

Hayat Sigortası Sayesinde Ödenen Kredi Miktarı Geri Alınabilir Mi?

Kredi çekerek geri ödemeleri bitmeden vefat eden bir kişinin sigorta tarafından borçlarının ödenmesi durumunda vefat edene kadar ödenmiş olan miktarın geri alınıp alınamaması da ciddi bir merak konusu olmaktadır. Sigorta poliçesinde ekstra bir madde ilave edilmediği sürece (yarısı ya da tamamı gibi şerh konulmadıysa) ödenmiş olan miktar evet geri alınabilir. Bazı olumsuzluklar yaşandığında gerek görülürse avukatlar da devreye girerek konu çözümlenebilir. Ama en doğru olan daha hayat sigortası yapılırken poliçedeki şartların dikkatle incelenerek imzalanması gerektiğidir.

Hayat Sigortası Olmaması Durumunda;

Kredi borcunu geri ödemelerini bitirmeden vefat eden kişilerin kredi borcu şayet hayat sigortası yoksa doğrudan mirasçılarına kalmaktadır. Yani ölen kişinin bütün mal varlığı nasıl mirasçılarına kalıyorsa sigortasız olarak kredi alıp geri ödemelerini tamamlayamayan kişilerin borçları da yine mirasçısı ya da mirasçıları tarafından ödenmek durumundadır.

Mirasçılar bu borcu kabul etmeme gibi bir lüksü bulunmamaktadır. Gerçekten bu borcu ödemek istemiyorsa mirası reddederek redd-i miras yapma hakkı bulunmaktadır. Redd-i miras demek ölen kişinin mirasını istememek yani mirastan vazgeçmek demektir. Böylece mirastan vazgeçmesi durumunda borcundan da mesul (sorumlu) olmamaktadır. Ölen kişi kefil göstererek kredi aldı ise bu borç kredi çeken kişiye kefil olan kişiden tahsil edilir. Kefil göstermedi ise o zaman mirasçıları bu borcu üstlenmek durumundadır.

Bir diğer önemli konu ise kredi çeken kişinin ölüm nedeni, deprem, sel, yıldırım düşmesi gibi doğal afetlerden kaynaklı olması durumunda bankalar şayet işleyiş politikalarında böyle bir şerh var ise, bu borcu tamamen silebilir.

Kredi Kartı Borcu Ne Olur?

Kredi çeken bir kişinin (hayat sigortalı ya da hayat sigortasız olarak) daha geri ödemelerini tamamlamadan vefat etmesi durumundaki işleyiş, aynen kredi kartı borçları için de geçerli olmaktadır. Yani kredi kartı olan kişinin vefat etmesi durumunda da tün mirasçıları nasıl tüm mal varlığına sahip oluyorsa borçlarını da üstlenmek durumundadır. Bazı mirasçılar bunu reddetse de bu yasal olarak bu şekildedir. Ancak red- i miras yaparak yani mirasından da hiçbir şey kabul etmeyerek kredi kartı borcunu ödemeyebilir. Bu durum sık rastlanan bir durum değildir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!