Ölen Kişinin Kredi ve Kredi Kartı Borçları Ne Olur?

Her ne kadar ekonomi başlıkları ya da bu finansal konular konuşulurken sanki hayat hiç bitmeyecekmiş gibi konuşulup düşünülse de, bu hayatın da bir sonu vardır. Her konuya etki eden vefat durumunun, ekonomi konularına da etki ettiği başka bir gerçektir. Kişinin maddi gelirleri, borçları, taşınmazları, mal ve mülkleri ölüm halinde farklı şekillerde değerlendirilebilir. Kanuni olarak bu tür durumlarda neler yapılması gerektiği varisler tarafından da bilinmeli ve buna göre hareket edilmelidir. Elbette ki ölüm halinde çok çeşitli soru işaretleri de ortaya çıkacaktır; fakat en çok kafa kurcalayan soruların başında ölen kişinin kredi ve kredi kartı borçlarının ne olacağı durumu öne çıkar…

 

Ölen Kişiye Ait Kredi Borçları

 

Bankaların kredi ya da kredi kartı hizmetlerinden fayda sağlayan kişilerin mevcut borçları, vefat durumunda varislerine geçer. Yani insanlar vefat eden yakınlarından miras devralırken, bu miras varlık olabildiği gibi borç da olabilir. Bankaların söz konusu borçların kalanını tahsil etmeleri son derece yasaldır. Bu nedenle de ölen kişiye ait kredi borçları da yakınlarından tahsil edilmektedir. Fakat bu durum farklı şekillerde ele alınır. Yani varisler bu borçları ödemek istemezler ise, çeşitli hukuki hamleler ile borçlardan kurtulmak mümkündür; ancak elbette ki borçların reddedilmesi ile beraber varlıklardan da istifade edilemez. Bu duruma reddi miras adı verilir.

 

Reddi Miras Yaparak Vefat Eden Kişinin Borçlarından Kurtulmak Mümkün

 

Örnek bir durum üzerinden bu konu daha rahat anlaşılabilir; kişinin babası bir şekilde vefat ettiyse, babasına ait varlıkları kullanma ve sahip olma hakkı kişiye geçer. Ancak, mal varlığı ya da çeşitli gelirlerin miras olarak alınması esnasında, babaya ait borçlar da aynı şekilde kişinin sorumluluğuna kalır. Yani kişi, gerek borç, gerek ise varlıkları üstlenmektedir. Bunun önüne ise reddi miras yapılarak geçilir. Mahkemeye giderek reddi miras davası açan kişiler, yakınlarından kendilerine kalan borçları bu şekilde bertaraf edebilirler; ancak burada önemli olan borçlar ile beraber varlıkların da reddedilmesidir. Yani borçtan kurtulurken varlıkların da hesabı iyi yapılmalıdır.

 

Vefat Sonrası Yapılması Gerekenler

 

Bir yakının vefatı sonrasında varislerin ilk olarak veraset ilamı çıkarmaları gerekmektedir. Kişinin ölüm belgesi ile bu ilam çıkartılırken, bu şekilde vefat eden kişinin bankalara olan borçları ya da bankalardan alacakları da dökümante edilmiş olur. Bununla beraber, vefat eden kişinin sigorta durumları da kontrol ettirilir. Çünkü ferdi kaza sigortası ya da hayat sigortası gibi önemli durumlar mevcut ise bir takım borçların sigorta tarafından ödenmesi söz konusudur.

 

Vefat Eden Kişinin Sigortalı Olması Durumunda Neler Olur?

 

Günümüzde pek çok kişinin bankalardan kredi çekerken hayat sigortası yaptırdığı bilinmektedir. Bu tür durumlarda, kişinin borçlu şekilde ölmesi durumunda hayat sigortası devreye girer ve kalan borç varislere bırakılmaz. Sigortanın kalan borçları ödeyerek bankaya olan kredi borcunu sıfırlaması varisler için ciddi bir kazançtır. Zaten anne ve babalar da yüksek miktarlı krediler çekerken daha çok hayat sigortasını tercih ederler ve bunun temelinde de muhtemel bir ölüm halinde çocuklarını korumaktır.

 

Eğer ölüm bir kaza sonucu olmuş ise ferdi kaza sigortasını yapan firma da vefat eden kişinin ailesine belli başlı miktarlarda para ödeyecektir. Bu nedenle de vefat eden kişinin bütün sigortaları araştırılmalı, bu tür avantajların kullanılması ve varislerin sıkıntı yaşamaması sağlanmalıdır. Kredi borçlarından kredi kartı borçlarına kadar tüm borçlar bu ve benzer şekillerde bertaraf edilebilir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!