Ön ödemeli kart nedir?

Ön ödemeli kart nedir?

Ön ödemeli kartlar kredi kartlarından farklı olarak ne yüklerseniz onu harcayabileceğiniz bir ödeme yöntemidir. Hesabınızı kolayca kontrol edebileceğiniz istediğiniz her yerde kullanabileceğiniz bir karttır.

Kredi kartı kullanmak istemeyenlerin, nakit para taşımaktan çekinenlerin, çeşitli sebeplerle kredi kartlarından kesilen paralardan dolayı bu tarz ödeme seçenekler ortaya çıkmıştır.

Mesela internetten bir ürün satın alacaksınız ancak ürünün kapıda ödemesi yok. Kredi kartı kullanmıyorsunuz ya da kredi kartı kullanmak istemiyorsunuz. Önceden para yatırdığınız kartınızı bu alışverişte kullanabilir ya da bu alışverişiniz için alışverişinizin tutarında para yükleyerek alışverişinizi tamamlayabilirsiniz. Hem daha güvenli bir ödeme yöntemi olup hem de kredi kartı kullanmadan internetten alışveriş yapabilmeyi sağlar.

Ya da ev hanımı olan eşinizin ev giderlerinde kullanması için aylık düzenli bir meblağ yatırarak para vermeyi unuttuğunuzda oluşacak mağduriyeti ortadan kaldırmak için kullanabilirsiniz.

Mağaza ve marketlerde pos cihazı olan her yerde tüm alışverişlerinizde ön ödemeli kartınızı kullanabilirsiniz.

Kartınızı mobil olarak ödemelerde, internette kullanımını açıp kapamada, bakiye sorgulamada kullanabilirsiniz.

Birçok markaya ait ön ödemeli kartların markasına göre aldıkları aidat ve hizmet ücretleri farklılık gösterebilir. İki çeşidi bulunmaktadır birisi doldur kullan diğeri ise kullan at. Hediye etmek istediğiniz insanlara kullan at kart verebilir kendiniz düzenli kullanmak için ise yeniden doldurulup kullanılan ön ödemeli kartları kullanabilirsiniz.

 Ön ödemeli kartın avantajları nelerdir?

En önemli özelliği hesabınızı bilmenizdir. Ne yüklerseniz onu harcarsınız dolayısıyla bütçenizi aşmazsınız. Bilinçsizce kredi kartına yüklenip daha sonra ödeme zorluğu çekmezsiniz. Varsa harcarsınız yoksa durursunuz.

 

Hediye almak istediğiniz ve ne alacağınıza karar veremediğiniz bir arkadaşınız için de bu kartı satın alıp içine gönlünüzden geçen miktarı yatırarak arkadaşınıza hediye edebilirsiniz.

Çocuğunuza acil durumlarda kullanmak üzere içine bir miktar para koyduğunuz ön ödemeli kartı verebilirsiniz.

Ön ödemeli kartların dezavantajları

Kartınız bir hesaba bağlı olmadığından kredi kullanamazsınız.

Bonus ve kampanyalar geçersizdir.

Ön ödemeli kartların tek eksisi taksit yapılamıyor olması.

Ön ödemeli kartların şekli

Ön ödemeli kartlar tıpkı banka kartı ve kredi kartları gibi kart numarası son kullanma tarihi ve arkasında güvenlik kodu bulunan kartlardır.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!