Posta Çeki Hesabına Para Yatırma?

Posta Çeki Hesabına Para Yatırma?

PTT sürekli kendini geliştirmekte ve işlem çeşitliliğini arttırmaktadır.  Kamu kurumlarında görülen bürokratik yavaşlığın aksine PTT özel firmalara rakip olacak derecede çalışmalarına devam etmektedir. Banka üzerinden yapılabilen çoğu işlemleri PTT şubelerinden yapmak mümkün olmaktadır. Artık PTT şubeleri de online para gönderme işlemini müşterilerine yeni bir hizmet olarak sunmaktadır.

PTT Şubelerinden Online Para Göndermek İçin Ne Yapılmalıdır?

 • Önce bulunduğunuz yere en yakın PTT şubesini bularak ziyaret edin.
 • Girdiğiniz PTT şubesinde sıra alın ve şubeye girişte masalarda bulabileceğiniz ‘’Yurt İçi Havale Gönderim Formunu’’ doldurun. İletişim bilgilerinizi, alıcı hesap numarasını, alıcının ismini, göndermek istediğiniz tutarı gibi bilgileri eksiksiz ve net olarak doldurun.
 • Sıranız geldiğinde doldurduğunuz formu ve yatırmak istediğiniz tutarı görevliye uzatın. Bu işlem için PTT sizden ekstra 1,5 TL işlem ücreti alacaktır. Yani görevli memura yatırmak istediğiniz tutar+1,5 TL vermeniz yeterlidir.
 • Para yatırdığınıza dair makbuzu da saklayınız.

PTT özellikle para transferi konusunda da adeta bankalar kadar kendisini geliştirmiş olup, şubelerden para transferi yapabilmenin dışında PTT ATM‘lerinden de para transferi yapmak mümkün olmaktadır.

PTT ATM’lerinden Nasıl Havale Yapılır?

PTT posta çeki, ismi her ne kadar farklı olsa da aynı bankalardaki para hesabı gibi bir hesaptır. Sadece kişiye özel olan ve sadece ilgili kişinin işlem yapabileceği bu hesap üzerinden bazı ödemelerinizi gerçekleştirebilir ve yine başka bir posta çeki hesabına da para transferi yapabilirsiniz. Bunun için PTT kart sahibi olmanıza da gerek yoktur. Hem PTT kart sahipleri hem de PTT kartı olmayanlar da kartsız işlem menüsünden PTT bünyesinde bulunan herhangi bir posta çeki hesabına havale yapabilir.

Kartsız işlem yapmak için;

 • PTT matik’e giderek giriş tuşuna basın.
 • Karşınıza gelen ekranda Hesaba para yatırma işlemleri menüsünü seçin.
 • Açılan ekranda sizden TC. numaranız istenecektir. 11 haneli numarayı girerek tekrar giriş tuşuna basın.
 • Açılan ekranda cep telefonu numaranızı soracaktır. Numaranızı yazdıktan sonra tekrar giriş tuşuna basın.
 • Bir sonraki açılacak ekranda ise para göndermek istediğiniz kişinin hesap numarasını yazarak devam tuşuna basın.
 • Bu sefer size ödemenin ne ödemesi olduğu sorulacaktır (kira, haçlık gibi) verilen seçeneklerden herhangi birisi değilse bu durumda ‘’DİĞER’’ tuşuna basarak devam edebilirsiniz.
 • Tüm bunlara cevap verdikten sonra, para yatırma ünitesi açılacak ve sizden parayı buraya koymanız istenecektir. Parayı ilgili hazneye yerleştirdikten sonra paranız tanımlanacak ve ne kadar koyduğunuz ekrana gelecektir. Ekrana gelen rakamla, yatırdığınız para miktarı uyuşuyorsa ONAY tuşuna basarak devam edin.
 • En son olarak yaptığınız işlemlerle ilgili tüm bilgiler liste halinde karşınıza gelecek ve onaylayıp onaylamadığımız sorulacaktır. Buradaki bilgiler de doğru ise ONAY butonuna tıklayıp işlemimizi tamamlamış olursunuz. Sonrasında ise yaptığımız işleme ilişkin bir dekont fişi yazdırılarak size verilecektir.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!