Şirket Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Şirket Banka Hesabı Açmak İçin Gerekenler

Bankalar, finansal işlemlerin halledilmesi için kullanılan aracı kurumlardır. Bankada açılan hesaplar hem şahıslar hem de bankalar açısından oldukça avantajlıdır. Fakat isteyen herkes banka hesabı açamaz. Banka hesabı açtırmak için bazı şartları taşımak gereklidir.

Banka Hesabı Açtırmak İçin Gerekli Şartlar Nelerdir?

 • 18 yaşını doldurmuş olmak gerekir.
 • Yaş 18 yaşından küçük olduğu halde hesap açtırmak istenirse, yasal veliniz olan anne veya baba ile bankaya müracaat etmek gerekir.

Bankalar sadece bireylere hesap açma imkânı dışında şirketlere de finansal işlerini yürütmek için hesap açma imkanı sunmaktadır. Fakat yeni şirket kuran kişiler, şirket hesabı açılması için gerekli şartları bilmesinde fayda vardır.

Şirket Hesabı Açtırırken Dikkat edilmesi Gerekenler;

Herkesin kullandığı bankalar arasında tercih yaparken dikkat etmeniz gereken husus, bankanızın hem fonksiyonel hem de online olarak gelişmiş bir alt yapıya sahip olmasına dikkat etmeniz gerekmektedir. Hemen hemen tüm bankaların internet bankacılığı olduğunu düşünürseniz, milyonlarca vatandaşın banka kuyruğuna girmek yerine işlerini bilgisayar başında hallettiğini görebilirsiniz. Böylece en kıymetli olan değerin zaman olduğunu düşünürsek hem bireysel olarak hem de kurumsal olarak zaman kazanılmış olur.

 • Önce şirket hesabı açtırırken şirketinizin çıkarlarına en uygun olan bankayı tercih etmelisiniz.
 • Şirket işlemlerinizi internet ağırlıklı olarak halletmek istiyorsanız ilk bakmanız gereken detay Havale, EFT, Fatura ödemesi ve diğer işlemlerinizle ilgili durumlarda bankanın sizden ücret kesip kesmediği olmalıdır. Şayet bankanız bu işlemler için sizden ücret talep etmez ise, ileriki zamanlarda size doğan maddi yükten kurtulmuş olursunuz.
 • Şirket hesabı açtırmak için bile olsa banka hesabı açıyorsanız mutlaka yanınızda T.C. kimlik kartınız bulunmalıdır.

Şirket Hesabı Açtırmak İçin Gerekli Olan Belgeler Nelerdir?

Şirket açabilmek için gerekli olan belgeler bankadan bankaya değişkenlik gösterse de Türkiye’de faaliyet gösteren tüm bankalar sizlerden hemen hemen aynı belgeleri talep etmektedir.

 • Bankacılık İşlem Sözleşmesi
 • Alım Satım Çerçevesi Sözleşmesi
 • Risk Bildirim Raporu
 • Nemalandırma Talimatı tüm bankaların sizden isteyeceği ana belgelerdir.

Şayet hesap tüzel kişilik için yani şirket için açılıyorsa;

 • Güncel tarihli imza sirküleri
 • Ticaret Odası Kayıt Belgesi
 • Şirket Yetkilisinin Kimlik Fotokopisi
 • Ticaret Sicil Gazetesi
 • Vergi Levhası ve Faaliyet Belgesi istenilen belgeler arasındadır.

Şirketlerin banka ile olan ilişkilerini yani finansal hareketlerini büyük şirketlerin muhasebe müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Küçük şirketler ise muhasebeci kadrosu ve mali müşavirlerin kontrolü ile mali işlemlerini yürütmektedir.

Personel maaşları, şirket faturaları (elektrik, su, doğalgaz, telefon, internet ve diğer personel giderleri gibi) doğrudan banka ile anlaşmalı olarak ve otomatik ödemeye bağlanarak çözümlenmektedir. Bu sistem bankaların tercih ettikleri bir durumdur. Ne kadar çok şirket ile anlaşmalı çalışırsa bankaların hareketliliği ve finansal gücü artmaktadır. Aynı şekilde bankalarla sözleşme yapan anlaşmalı şirketler için de aynı şey söz konusudur.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!