Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?

Taşıt Kredisi Nedir? Nasıl Çekilir?

Taşıt kredisi araba almak isteyen hayalindeki aracın sahibi olmak isteyen kişilerin dikkatini çeken konulardan bir tanesidir. Bunun teşvikini sağlayan birçok banka mevcuttur. Bu bankalar kişilere uygun ödeme kolaylığı sunarak kişilerin arabalarına kavuşmalarında destek olmaktadır. Peki taşıt kredisinin prosedürleri nedir? Araç sahibi olmak isteyen yüz binlerce insan için öncelikle kişilerin düzenli ödemeleri doğrultusunda araba sahibi olmasını sağlar. Taşıt kredisi sıfır veya ikinci el araçlar için kullanıcılara kolaylık sağlayan kredi türlerinden bir tanesidir. Bankalar istenilen araca göre ödemede kolaylık sağlayıp kullanıcıların içine su serpiyor. Taşıt kredisi için herhangi bir kefil istenmemesi de ayrı bir kolaylık, fakat bu ikinci el araçlar için aynı değil. İkinci el araçlarda kefil istenmekte olup araca sahip olunması durumunda kredi ödemesi sürecinde araç banka tarafından rehin ediliyor. Bu krediler her kredi gibi araç kredisinde de bankadan bankaya değişkenlik gösteriyor.

TAŞIT KREDİSİ NASIL HESAPLANIR?

Taşıt kredisi çekerken hesaplama yöntemi şaşırabilirsiniz fakat 1 dakikanızı bile almıyor. Çok hızlı bir şekilde ilerleyen bir işlem olup geri dönüşü de çabuk oluyor. Hangi bankadan kredi çekmek istiyorsanız o bankanın internet sitesinden taşıt kredisi bölümüne tıklayarak çekmek istediğin tutarı yazarak bankanın belirlemiş olduğu vadeyi seçerek bankanın otomatik belirlemiş olduğu faiz oranıyla birlikte (bunu değiştiremiyorsunuz) hesapla tuşuna basmanız yeterli olacaktır.

TAŞIT KREDİSİ KİMLER KULLANABİLİR?

Hemen hemen her çalışan işçi, memur, her kesimden insan kendi aracının sahibi olmak istiyor. Bunu bilen bankalar ise hayalindeki arabaya kavuşmak isteyen kişilere uygun faiz oranlarıyla ödeme kolaylığı sunuyor. Taşıt kredisi şartlarını özetlersek 48 aya kadar vadeyle bankalardan bu kredileri çekmeniz mümkün. Almak istediğiniz arabanın sıfır veya ikinci el olması önemli değil her iki koşulda da kredi olanağı mümkündür. Fakat şunun da altını çizmek isteriz ki sıfır araçlar için kredi çıkma olasılığı daha yüksek olurken ikinci el araçlar için yaş sınırı  konulmaktadır. Tabi ki kredi çekmenin en önemli şartı birçok şart gibi ergin olmak yani 18 yaşından büyük olma şartıdır. Bununla birlikte krediyi ödeyebilmeniz açısından belgelere dökebileceğiniz geliriniz ve de SGK kaydınızın bulunması şarttır. SGK ‘ girişinizin 3 ay önce yapılması devamlılığını koruması gerekmektedir. Altını çizmemiz gereken farklı bir konuda  şudur ki kredi çekerken kredi notunuzun yeterli düzeyde olmasıdır. Daha önce çekmiş olduğunuz kredilerinizden bankaların sizin hakkınızda ufakta olsa fikir edinmesini sağlayan bir sistemdir. Ve en önemli şartlardan bir tanesidir. Kredi notunuzun belli bir düzeyin üzerinde olması da gerekmektedir. Almış olduğunuz aracın ödemesini yapmamanız durumunda bankaların aracınıza el koyma hakkı vardır.

TAŞIT KREDİSİ NASIL KULLANILIR NASIL BAŞVURULUR?

Taşıt kredisi kullanabilmek için önceki yazımızda da belirttiğimiz gibi 18 yaş sınırı vardır.Bu şartları sağlamanız durumun da taşıt kredisi kullanabilirsiniz.Birçok banka eğer özetlersek GARANTİ BANKASI,DENİZBANK, TEB, İŞBANKASI, AKBANK ülkemizde önde gelen bir çok bankadan taşıt kredisini temin edebilirsiniz. Bu durumda taşıt kredisini nasıl çekebiliriz birazda bundan bahsedelim. Bunun için bankalar kredi kullanmak isteyen kişilerden bazı belge ve evraklar istemektedir. Bunun başında tabiki nüfus cüzdanınız, gelir beyanınız, adınıza düzenlenmiş ikamet belgeniz, eğer alacağınız araç sıfır ise proforma fatura, eğer ikinci el ise satış onayı ve araç ruhsatı(noter onaylı olması gerekiyor). Bu belgelerin amacı bankanın gerekli araştırmaları yapmasıdır. Başvuru sonucunuz çok beklemeden size iletilir.  Bazen aynı günde bile kredinizi alıp alamadığınızı size bildirebiliyorlar.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!