Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir (2019-2020 Oranları Hesaplama)

Taşıt Kredisi Şartları Nelerdir (2019-2020 Oranları Hesaplama)

Taşıt Kredisi Şartları 2019 – 2020

Taşıt kredileri, bireylerin peşin fiyatıyla alamayacakları bir taşıtı banka kredisi ile almalarına olanak veren bir kredi türüdür. Birçok kişi taşıt alırken taşıt kredisi çekmek durumunda kalır. Ülkemizde araç fiyatlarının yurtdışı fiyatlarına göre yüksek olması, vergilerin eklenmesiyle birlikte peşin fiyatına alınamayacak düzeylere ulaşması gibi sebepler, tüketicileri araç alırken taşıt kredisi çekmeye mecbur bırakmakta. Yeni bir araç almak isteyen bireyler, taşıt kredisi şartları nelerdir diye merak etmekte. Bu yazımızda sizlere araç kredisi şartları nelerdir? Araç kredisi almak için hangi özelliklere sahip olmak gerekir? gibi kritik soruların yanıtlarını sunacağız.

Taşıt Kredisi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Araç kredisi başvurusu nasıl yapılır bilmiyorsanız şu kanallar üzerinden başvuruda bulunabilirsiniz;

 • Bankanın İnternet Şubesi’nden
 • Bankanın Mobil Uygulaması üzerinden
 • Telefon Bankacılığı aracılığıyla
 • Bankamatikten
 • Şubeden

Taşıt Kredisi Kaç Yaşa Kadar Verilir?

2.el taşıt almak isteyenlerin en çok merak ettiği soru kuşkusuz ki taşıt kredisi kaç yaşa kadar verilir? Bu soruya vereceğimiz yanıt bankadan bankaya değişkenlik göstermektedir. Kimi bankalar 5 yaşa, kimi bankalar 10 yaşa, kimileri ise 15 yaşa kadar olan 2.el araçlar için taşıt finansmanı kullandırmaktadırlar. Dolayısıyla araç kredisi kaç yaşa kadar verilir sorusuna tek bir cevap vermemiz mümkün olmayacaktır.

Bazı bankalar, kredi vadesi ile araç yaşının toplamı üzerinden kredi kullandırmaktadırlar. Örneğin; Garanti Bankası’ndan 2.el taşıt kredisi almak isteyenlerin kredi vade yılı ile araç yaş toplamını maksimum 9 yıl olarak belirlemesi gerekir. Garanti Bankası’ndan 36 ay vade ile (3 yıl) taşıt kredisi kullanacak birinin kredi ile satın alabileceği aracın yaşı maksimum 6 olmalıdır.

Bazı bankaların 2.el taşıt kredisi yaş şartı aşağıdaki gibidir;

 • Garanti Bankası: araç yaşı ve kredi vadesi toplamı maksimum 9 yıl.
 • Yapı Kredi Bankası: 10 yaşa kadar olan araçlar için kredi kullandırılır.
 • Ziraat Bankası: 5 yaşa kadar olan taşıtlar için kredi kullandırılır.
 • Albaraka Türk: Maksimum 5 yaş
 • Kuveyt Türk: Maksimum 8 yaş
 • Vakıfbank: 0 ile 36 ay arası vadelerde en fazla 8 yaş, 37-48 ay arası vadelerde en fazla 5 yaş
 • ING Bank: Maksimum 8 yaş
 • Akbank: Maksimum 5 yaş
 • Türkiye Finans: Maksimum 8 yaş
 • İş Bankası: Maksimum 8 yaş
 • QNB Finansbank: Maksimum 8 yaş

Taşıt Kredisi Maksimum Vade Ne Kadar?

Taşıt kredisi kaç ay vade ile alınır sorusunun yanıtı 48 aydır. Vade sayısı 0 km ve 2.el araçlar için aynıdır. Vade sayısı arttıkça kredi taksit ödemesi düşmekte; fakat toplam ödeme tutarı artmaktadır. Kısa vadeli taşıt kredisi sözleşmesiyle daha yüksek taksit ödemesi yaparak toplamda daha az faiz ya da kâr ödeyebilirsiniz.

Taşıt Kredisi Başvurusu Ne Zaman Sonuçlanır?

Taşıt kredisi başvurusu, başvurunun niteliğine göre 1-2 gün içerisinde sonuçlanmaktadır. Bankaya yapılan başvuruda gelir/gider dengesine bakılır ve kişinin resmi gelirine bağlı olarak ödeme planındaki taksitleri ödeyip ödeyemeyeceği incelenir. Ayrıca istihbarat sorgusunda haciz durumuna, kredi notuna ve bankacılık geçmişine bakılır. Esnaf ve şirket yetkilileri tarafından yapılan başvurularda sürece mali veriler de dâhil olduğundan işlem daha da uzayabilir. Tüm bu işlemler maksimum 1-2 gün içerisinde tamamlanır ve müşteriye kredi başvuru sonucu bildirilir.

Taşıt Kredisi Ne Kadar Sürede Çıkar?

Taşıt kredisi ne kadar sürede çıkar sorusu ise tamamen yapılacak işlemlerin seriliğine bağlıdır. 1-2 gün içerisinde sonuç aldıktan sonra banka şubesine hemen gitmeniz durumunda toplam satış ve işlem süresi de 1 gün sürecektir. Yani taşıt kredisi başvuru ve kullandırma süresi olarak toplamda 2-3 gün sürecektir.

Taşıt Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı?

Taşıt kredisi için kredi notu kaç olmalı sorusunun yanıtı her bankaya göre değişkenlik gösterirken ortalama ihtiyaç duyulan kredi notunun en az 1200 olduğu söylenebilir. Kredi notu yükseldikçe başvurunuzun olumlu sonuçlanma olasılığı da artmış olur. Bankada vadeli ya da vadesiz mevduatınızın olması durumunda kredi notunuz düşük olsa bile talebiniz banka tarafından olumlu karşılanabilir.

Taşıt Kredisi İçin Gerekli Belgeler

Araç kredisi için gerekli belgeler şunlardır;

 • Nüfus Cüzdanı ya da TC Kimlik Kartı
 • Gelir Belgesi
 • 0 km taşıt alımlarında araca ait proforma fatura
 • el taşıt alımlarında araç ruhsat fotokopisi ya da geçici tescil belgesi

Bankalar bunun dışında ek gelir ya da kefil talebinde de bulunabilir. Kefil alınacaksa ve krediye kefil olacak kişi evliyse eşinden kefil eş muvafakatnamesi ile onay alınmalıdır.

Taşıt Kredisi En Fazla Ne Kadar Alınabilir?

Bireyler taşıt almadan önce taşıt kredisi en fazla ne kadar çekilebilir diye merak edebilirler. Bu sorunun cevabını şu şekilde verebiliriz;

Taşıt bedeli toplamda 100.000 TL’nin altında ise taşıt bedelinin %70’ine kadar taşıt kredisi kullanabilirsiniz. Taşıt bedelinin 100.000 TL’nin üzerinde olduğu durumlarda 100.000 TL’ye kadar olan kısmın yine %70’i, 100.000 TL’yi aşan kısmın ise %50’si hesaplanır. Örneğin; 230.000 TL değerli bir araç alınacaksa 100.000 TL’nin %70’i 70.000 TL, kalan 130.000 TL’nin %50’si 65.000 TL; yani toplamda 135.000 TL taşıt kredisi kullanılabilir.

Taşıt bedeli: 0 km araçlar için proformada yazan bedel, 2.el araçlarda ise kasko bedeli kadardır.

Taşıt Kredisinde Kasko Zorunlu mu?

Bankalar, taşıt kredisi kullandıracakları müşterilerinden kasko yapılmasını istemektedirler. Bu taleple karşılaşanlar hemen taşıt kredisinde kasko zorunlu mu diye sormaya başlar. Araç kredisinde kasko zorunlu mu sorusunun yanıtı evettir. Krediye konu taşıtın banka tarafından teminata alınması sebebiyle kasko sigortasının zorunluluğu meşrudur; fakat trafik sigortası için böyle bir zorunluluk yoktur. Yine de trafik sigortasının yasa gereği zorunlu bir sigorta olarak belirlendiğini unutmayınız.

Taşıt Kredisi Masrafları

Araç kredisi masraflarını şu şekilde sıralayabiliriz;

 • %0.5 oranında dosya masrafı (binde beş)
 • Hayat sigortası (yaşa, mesleğe ve sağlık durumuna göre değişkenlik gösterir)
 • Kasko sigortası (aracın yaşına, modeline ve kasko bedeline göre değişmektedir)

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 1 Puan 5]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!