Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Alınır?

Yanlış Hesaba Yatırılan Para Nasıl Alınır?

Ödeme işlemlerinde yapacağınız küçük bir hata aktarmak istediğiniz mehlenin göndermek istediğiniz kişi yerine bir başkasına ulaşmasına sebep olabilir. Tabi ki bunun telafi var. Yazımızı okuyarak bu tur bir olay yasarsanız ne yapmanız gerektiği bilgisine ulaşabilirsiniz.

Öncelikle tutarın ne kadar olduğu önemli büyük bir para ise çağrı merkezini arayarak yanlış hesaba yatırdığınız hesaba bloke koyulmasını talep etmeniz faydalı olacaktır. Sonrasında yapmanız gereken işlem ise şube ile iletişime geçerek sorunu dile getirmek iadesi konusunda yardım istemek olmalıdır.

Bu durumda şube kendi müşterisi ise arayarak konuyu iletir ve tutarın iadesini talep eder, farklı şube müşterisine ödeme yaptıysanız bankanız o şube ile iletişime geçerek kendilerinin iadesi konusunda yardımlarını isteyeceklerdir. Buradaki amaç siz parayı yanlış da yatırmış olsanız paranız artık o farklı kişinin tasarrufuna geçmiş oldu, o yüzden banka kişiyi arayarak iadesi için talimat istemek zorunda olacaktır. Siz de bunu kayıtlara geçmek adına yanlış hesaba para yatırma işlemi için  ilgili dilekçenizi hazırlayıp bankanızın şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Karşı taraf parayı ödemek istemiyor ise?

Karşı taraf para iadesini yapmak istemiyorsa o zaman yapabileceğiniz çok fazla bir şey  yok, karşı tarafa sebepsiz zenginleşme davası açmak  durumunda kalabilirsiniz. Tabi bu yol yanlış yatırdığınız tutara göre karar vereceğiniz bir durum olacaktır. Çünkü yatırdığınız tutar az bir miktar ise o zaman bu meşakkatli dava sürecine girmek istemeyebilirsiniz. Böyle bir durumda paranızdan vazgeçmeniz gerekir.

Ancak dava açar ve sonucunda haklı olduğunuz netleşirse, dava açtığınız ve haklı çıktığınız için karşı taraf tüm süreç masrafları ile beraber paranızı ödemek zorunda kalacaktır. Bu durum karşı tarafın paranızı iade etmesinde etkili olabilir.

Yanlış ödeme işlemi banka kaynaklı ise?

Hata bankadan kaynaklı ise o zaman endişelenmenize gerek yok. Banka sizin için bu tüm bu süreçleri zaten kendisi yönetiyor olacak, mahkeme vs sürecin uzama ihtimaline karşı hatalı ödemeyi size yapılan tutarı ödeyerek sonraki süreçte durumun takibini kendileri yapıyorlar. Tüm bu durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız ödeme yaparken daha dikkatli olmanızı tavsiye ederiz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!