Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Özelliği Nedir?

Ziraat Bankası kredi kartı temassız özelliği alışveriş yaptıktan sonra yapacağınız ödemeleri daha hızlı bir şekilde ödeme gerçekleştirmeniz için bankalarca uygulanan bir kredi kartı ödeme türüdür. Bu ödeme türü şifre gereksinimi yoktur. Sadece kredi kartınız posta yaklaştırmanız yeterlidir. Bu uygulama hızlı ve kolay olsa da tehlikeli bir yanı da bulunmaktadır. Bu tehlikeli durum ise şudur; cüzdanınızın içinde bulunan kredi kartınıza pos cihazı sizden habersiz yaklaştırılarak karttan para çekimi gerçekleştirilir. Yada alışveriş yaptıktan sonra kasiyere kartı verdiğiniz an kolayca karttan ödeme yapıldığı için 2. Kez ödeme yapılması durumunda anlık olarak bu durumun farkına varmama olasılığınız çok yüksektir. Ancak kart harcamalarınızı incelediğiniz durumda veya kart ekstranız geldiği zaman anlayabileceğiniz bir durum oluşur ve anlık olarak müdahale etmediğiniz durum için daha çok uğraşmanız gerekmektedir. İki defa işlem yapan iş yerine giderek yapılan işlemi anlatmanız ve bunu karşı taraf art niyetli bir şekilde yapmadıysa geri iadesini yapacaktır. Ancak art niyet içerisinde yapmış ise savcılık veya karakollara başvuru yaparak gününüzü bu işlemler için harcamak durumunda kalabilirsiniz. Bu tehditleri göze almak istemeyen kişiler genellikle temassız özelliğini kapatmaktan yana karar almaktadırlar.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Kart Avantajları

Temassız kredi kartı avantajı asında tek ve kullanımı çok fazla kolaylaştırmaktadır. Sadece pos cihazlarına kredi kartını yaklaştırarak ödemenizi saniyeler içerisinde yapabilirsiniz. Özellikle marketlerde çok fazla sırada bekleyen olduğunda işleminizi daha çabuk yapmanız gerekmektedir. Çünkü poşetleme ve diğer işlemlerle uğraşırken bir yandan da kredi kartı ile ödeme yapmaya çalışırsınız bu da insanı çok huzursuz etmektedir. Bu olaylara gerek kalmaksızın sadece kredi kartınızı pos cihazına okutarak ödeme yapabilirsiniz. Bu da size zaman kazandırmış olacaktır.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Kart Dezavantajları

Temassız kredi kartlarının en büyük dezavantajı sizden habersiz kart harcamaları yapılabilmektedir. Nasıl diyorsanız eğer arka cebinizde bulunan cüzdanınızın içerisindeki temassız kart özelliği bulunan kredi kartınıza pos cihazını yaklaştırarak sizden habersiz olarak kartınızdan para çekimi yapılabiliyor. Bu durumlarda savcılıklara giderek bu durumun düzeltilmesi ve sorumluların yakalanması için şikayetçi olunur ve daha sonraki mahkeme süreci gibi çok uzun süren süreçlere dahil olmak durumunda kalabilirsiniz. Ya da iş yerlerin de ödeme yapacağınız zaman iki defa işlem yapılabilme durumu ile karşılaşabilirsiniz. Bu durum genellikle istenmeyerek yanlışlıkla yapılan işlemlerdir. Ancak bu durumu kart harcamalarınıza baktığınız zaman yada ekstreniz geldiği zaman farkına varabilirsiniz. Farkına vardıktan sonra ise hata yapılan işletmeye giderek durumun düzeltilmesini istersiniz ve bu zaman kaybıyla beraber bir uğraş gerektirmektedir.

Ziraat Bankası Kredi Kartı Temassız Özelliği Kapatma

Temassız kart özelliği belirli limitler dahilin de de kullanabilmektesiniz. Mesela örnek vermek gerekir ise 50 TL ve altı tüm harcamaları temassız kart özelliği ile ödeme yapmak istiyorum diye belirtmeniz durumunda bankanıza bu işlem gerçekleştirilerek 50 TL altı tüm işlemler kartsız olarak yapabilirsiniz. Ancak hiçbir şekilde limit katmadan ben sadece şifreli olarak ödeme yapmak istiyorum diyorsanız o zaman Ziraat bankası müşteri hizmetlerini arayarak kartınızın temassız alışveriş özelliğini kapatabilirsiniz.

Oy Verirmisiniz ?
Kullanıcı Oyları
Ortalama 0 Puan 0]
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ

error: Content is protected !!